OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


DRUGA  NIEDZIELA ADWENTU

4  grudnia 2022 r.

 


 

1. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w galeriach i marketach.

2. Dzisiejsza niedziela swoją rangą przykrywa liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomu III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. Z inicjatywy Episkopatu Polski dzień 4 grudnia jest Dniem Modlitw w Intencji Bezrobotnych, przez jej wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności wszystkich borykających się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pracy, polecajmy cierpiące z tego powodu rodziny.

3. W dzisiejszą niedzielę przypada też XXIII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z polecenia władzy duchownej specjalną zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

4. Wszystkich: dzieci (z lampionami!), młodzież i dorosłych zachęcam do licznego udziału w mszach świętych roratnich ku czci Najświętszej Maryi Panny – Patronki Adwentu. W Katedrze roraty w poniedziałek, środę i piątek o 17.00 a we wtorek o 8.00 rano.

5. W najbliższy wtorek, 6 grudnia, przypada Wspomnienie Św. Mikołaja – Współpatrona naszej Katedry. O godz. 12.00 Mszę św. odpustową sprawować będzie Ksiądz Biskup Ordynariusz. Na tej Mszy św. będą obecne dzieci z przedszkola Św. Elżbiety, ale zapraszamy na tę Mszę św. wszystkich – także dorosłych.

6. W czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami.

7. W każdą sobotę Adwentu odprawiane są w Katedrze o 17.15 Nieszpory Adwentowe z homilią Księdza Biskupa. Gorąco zachęcamy wszystkich do licznego udziału w tej adwentowej modlitwie. Po Nieszporach o 18.00 Msza św. według formularza niedzielnego.

8. W zakrystii można nabywać opłatki wigilijne oraz świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.


ks. Prałat Stanisław Kotowski Proboszcz
 

 


Copyright © 2006