OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

13
sierpnia 2017 2017
 


 

1. W najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. W tym dniu sięgamy również do naszej historii i wspominamy „Cud nad Wisłą” w 1920 roku. Jest to też Święto Wojska Polskiego. O godz. 9.00 w Kościele Garnizonowym Ksiądz Biskup sprawować będzie Mszę św. w tych intencjach. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i Świata wciąż jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu.

2. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych sprawowanych w Katedrze według porządku niedzielnego.

3. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcamy do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej Katedry – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości.

4. Przy wyjściu z Katedry można nabywać prasę katolicką, oraz cegiełki Caritas: „ Z uśmiechem do szkoły”, z których dochód przeznaczony jest na pomoc w zakupie przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin ubogich.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie;

• 17 VIII – św. Jacek Odrowąż, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju;

 

ii
 


Copyright © 2006