OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

23 lutego 2020


 

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcamy wszystkich do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek.

2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w Katedrze o 8.00; 12.00; 17.00 i 18.00. Zbierane tego dnia ofiary podczas Mszy świętych, przeznaczone będą na wsparcie Hospicjów działających na terenie naszej Diecezji: w Bydgoszczy, Złotowie i Sępólnie Krajeńskim. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

3. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

4. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

5. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w Katedrze będziemy odprawiali w piątki o godz. 11.30 i 17.30, oraz w Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 17.00. Pierwszy piątek Postu jest Dniem modlitwy wynagradzającej i pokuty za nadużycia w Kościele wobec małoletnich. W tej intencji odprawimy Drogę Krzyżową o 17.30 i podejmiemy wynagradzającą modlitwę.

6. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy w Katedrze rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne odbywać się będą od przyszłego poniedziałku do środy włącznie o 12.00 i 18.00. Już dziś pomyślmy o tym, by wygospodarować w przyszłym tygodniu czas na uczestnictwo w rekolekcjach.

7. Ksiądz Biskup zaprasza na wykład p. Dr Ewy Czaczkowskiej pt. „ Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do Kultu Bożego Miłosierdzia”. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 19.00 w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1. Zachęcamy do udziału.

8. Przy wyjściu z Katedry można nabywać prasę katolicką.

 

iii
 


Copyright © 2006